• Görüntülenme : 20 kez
  • Kategori : Sağlık
  • Tarih : 17 Ağustos 2012
  • Yazar :

Balık yağının bebeklerde kullanımı doktor düzeyinde birinin önerisi haricinde tavsiye edilmez. Çünkü bebekler formül mamalar ve anne sütünden gereken omega 3 yağ asitlerini zaten almaktadır. Yalnızca beslenme desteğine ihtiyaç hissedilen durumlarda doktor tavsiyesi ile balık yağını kullanmalısınız.

Çocuk ve bebeklerde alınması gereken omega 3 yağ asidi miktarı konusunda  kesinlik bir öneri bulunmadığı için dışarıdan takviye ile verilecek dozaj konusunda da bir tavsiye bulunmamaktadır. Çocuğunuzun ya da bebeğinizin bu yağ asitlerine ihtiyaç duyup duymadığı ve balık yağını kapsül olarak alıp almaması gerektiğine doktoru karar verebilir.

Emzirme döneminde bebeklerin anne sütüyle alabileceği yağ asidi miktarı annenin beslenmesine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Kalp hastalıkları alanında hizmet veren sağlık uzmanları kalp ve damar sağlığını korumak için haftada en az iki öğün yağlı, soğuk deniz balıkları (ton, somon gibi) tüketilmesini tavsiye etmektedir. Emzirme döneminde ihtiyaç biraz daha fazla olabileceği için annenin bir haftada 3 porsiyon balık yemesi uygun olabilir. Hiç balık eti tüketmeyen emzirme dönemindeki anneler ise kendileri ve dolayısıyla bebek için gereken yağ asitlerini alabilmek için doktorlarından balık yağı kapsülü kullanımı konusunda bilgi alabilirler.

Bebek mamaları genellikle anne sütünde bulunan omega 3 yağ asitleri olan dokosaheksaenoik asit ve araşidonik asit içerirler. Bebekler için tavsiye edilen 1 yaşa kadar anne sütüyle (sütün az olduğu durumlarda özel formüllü bebek mamalarıyla) beslenmeleridir. 1 yaşından sonra normal süt içmeye başlayabilirler. Bebeğiniz için en iyi formülü bulma konusunda yine doktorunuzdan fikir alabilirsiniz.

1-2 yaşında omega 3 yağ asitleri aynı çocuklarda ve yetişkinlerde olduğu gibi tüketilen gıdalar yoluyla alınabilir. Ton ve somon gibi yağlı balıklar dışında (bazı büyük balıklar çocuklar için fazla cıva içerebildiğinden küçük yaşlarda tavsiye edilmez) keten tohumu ve keten tohumu yağı, kabak çekirdeği ve zenginleştirilmiş tahıllar bu yağ asitleri için iyi birer kaynaktır.

 

Share

Sponsor Reklam

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


yedi − 7 =